Prof. Dr. Emre SİVRİKOZ, İstanbul Erkek Lisesi’nden 2000 yılında mezun olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise aynı fakülte’de tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur. İhtisası esnasında bir yıl süreyle Keck School of Medicine Los Angeles, A.B.D.’de genel cerrahi departmanında çalışarak mesleki bilgi ve görgüsünü arttırmıştır. İhtisası süresince 2011-2012 yılları arasında bir yıl süreyle Keck School of Medicine Los Angeles, A.B.D.’de genel cerrahi departmanında dünyaca ünlü Prof. Dr. Demetrios Demetriades gözetiminde araştırma görevlisi olarak çalışmalarda bulunmuş, dünyanın en saygın cerrahi dergilerinde makaleler yayınlamış ve kongrelerde sunumlar yapmıştır.

Genel cerrahi ihtisasını bitirmesini takiben cerrahi ilgi alanını kalınbağırsak cerrahisi ve proktoloji üzerine yoğunlaştıran Prof. Dr. Emre SİVRİKOZ, Bu alanda deneyimini arttırmak amacıyla Avrupa Kolorektal Cerrahi Derneği bursuyla Londra, İngiltere’de bulunan dünyada kalın bağırsak ve proktoloji hastalıklarının cerrahi tedavisinde özelleşmiş ilk ve tek hastane olan St Mark’s Hospital’da 6 ay süreyle çalışmıştır. Eğitimini takiben kolon rektum cerrahisi ve proktoloji alanındaki ameliyat tecrübesini belgelemiş, yazılı ve sözlü sınav aşamalarını başarıyla tamamlayarak Avrupa Birliği Koloproktoloji Uzmanlık Belgesi almıştır. Alanındaki deneyimi Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği tarafından 2021 yılında Kolon Rektum Cerrahisi Yeterlik Belgesi ile onurlandırılmıştır.

Avrupa Kolorektal Cerrahi Derneği’nin Kılavuz Hazırlama ve Kohort Araştırma kurullarında görev yapmaktadır. World Journal of Gastrointestinal Oncology dergisinde Editorial Board üyesi olup mesleki çalışmalarına Liv Hospital Vadistanbul Hastanesi‘nde devam etmektedir.

Mesleki ilgi alanları kolon ve rektum kanserlerinin açık/kapalı yöntemlerle cerrahi tedavisi, pelvik taban hastalıklarının (fekal inkontinens, rektal prolapsus) tedavisi ve makat bölgesi hastalıklarının (hemoroid, anal fistül, anal fissür) güncel tanı ve tedavi yöntemleridir.