Hasta Soruları (2):

✍ Hocam iyi günler hemoroid sorunu ile gittiğim hastanede muayene oldum . Doktor bey arveles modet ve anestol pomad kremi verdi. Doktor bey ilaçları yazarken sıcak su banyosunu da yapmamı ve suya bi toz dökmemi söyledi fakat reçetede yazmıyordu suyu kahverengi yapacak o zaman oturacaksiniz demişti, tozu alamadım önemli midir?

☞☞☞ Bireysel uygulamamda ben rutin tedavide suya ilave bir toz vs önermiyorum. ancak, muayene bulgularınızı bilmediğim için hekiminizle görüşmenizi öneririm.

✍ Hocam merhabalar makatta lavobaya çıkarken ıslak kan gördüm ve kabızlık şikayetleriyle genel cerraha göründüm. Dışta herhangi birşeye rastlanmadı. ve Kolonoskopi yapıldı. Bulgular: anüsten itibaren 90 cm (transvers kolon ortalarına kadar)ilerlendi.rektum sigmoid kolon,splenik,fleksura ,transvers kolon normal.Çıkışta internal hemoroidler izlendi, yazıyor kolonoskopi sonucumda . Bu durumda sonucum nedir ve nasıl bir tedavi izlemeliyim.Kendi doktorum herşeyin normal olduğunu söyledi işlem yapmadı. Ancak kabızlık devam ediyor. bu durumda başka bir doktora mı gitmem lazım.Yorumlarınızı okuduğum için size yazmak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

☞☞☞ Doktorunuz muhtemelen kanamanızı rektosigmoidoskopide saptanan hemoroidlerle uyumlu düşünmüş olabilir. hemoroidler aktif kanıyor ise müdahale yapılabilir, ancak muayene bulgularınızı bilmeden sağlıklı bir yorum yapmam mümkün değil. bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz. kabızlık ise farklı bir durum ve tedavisi için gastroenteroloji ile görüşebilirsiniz. geçmiş olsun.

✍ Hocam.merhabalar ben 2016 yılında lis yöntemiyle anal fissür oldum ıdaha sonra 2018 Şubat'ta tekrarladı botoks oldum çok rahattım taki bugüne kadar şimdi tekrar başladı.. ben kaç defa botoks olabilirim çünkü 2.ameliyat riskli olduğu için doktorlar pek olumlu konuşmuyor o yüzden her tekrarladığında botoks olsam olur mu?

☞☞☞ Nüks eden fissürlerde eğer makat kaslarında spazm/aşırı kasılma yoksa botoks/ameliyat gibi kası devre dışı bırakan yöntemler faydalı olmayabilir. bu durumda fissür yarasını bir doku kaydırma ile kapatmak tercih edilebilir. uygun değerlendirmenin yapılması için proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm. saygılarımla..

✍ Merhabalar.eşimle bugün ters ilişkiye girmek istedik 10 saniye bile durmadan geri çekti çok acı hissettim yarım saat sonra makatımda şişlik olduğunu fark ettim kanamam olmadı. 3 saat falan oldu ve ağrım çok az sizce geçer mi? Neden olmuştur? lütfen cevaplayın.

☞☞☞ Muhtemelen ani genişleme nedeniyle makat kaslarınız spazma girmiştir. yarım saat kadar ılık suya oturabilirsiniz, veya ayakta duş alabilirsiniz. kanama vs olmazsa birkaç güne toparlar. yeşil sebze, kuru kayısı gibi lifli gıdalar tüketin ve bol su içerek kabız olmamaya çalışın. geçmiş olsun.

✍ Merhabalar 5 ay önce size bir soru sormuştum eşimle ters ilişkiye girdiğimi sonrasında makatımda şişlik olduğunu başlarda ağrı yaptığını söylemiştim ama kanama olmadığını belirtmiştim sizde kas spazmı olmuş bir kaç güne toparlar demiştiniz makatımda hala o şişlik var görüyorum ama ağrısını veya başka bir sıkıntısını yaşamadım ne yapmalıyım onun bir zararı olur mu lütfen cevaplayın

☞☞☞ Geçmiş olsun. sebat ediyorsa bir hemoroid olabilir. bir genel cerraha muayene olmanızı öneririm.

✍ Eşimin karın ağrısı şikayetiyle doktora gittik mide gastrıtı ocon yıllardır lanzasol kullanıyor ırıtabl kolon teşhisi kondu debrıdatforte veya duspatalın kullanıyor öyle gaz ağrısı oluyorkı kunt denilen hareket edememe halı oluyor lökosit antibiyotikle normal sınırlara ondı 6000 hafif kansızlık cıktı ayrıca CRP 5.5 yuksek cıktı~hgb 12hct 33 çıktı tecrübeli bir uzman olarak şiddetli gaz için bir öneriniz yok mu buskopan plus iyi geliyor şimdiden teşekkürler direkt karın grafiği veultrason çekildi normal cıktı hocam karnına dokununca ağrı oluyor gazdan olabilirmi normal cıktı probiyotik yoğurt yiyince rahatlıyor ayrıca diyeti bozunca şikayeti artıyor debrıdatan başka ilaç almıyor buspon hapı verildi ıcmoyor faydadı olmaz mı hocam

☞☞☞ Karın ağrıları muayene ile değerlendirilir ve uygun tetkikler yapılır. özellikle yeni başlamış (7 günden az) ve şiddetli ağrılar önemlidir ve acil kapsamda değerlendirilir. öte yandan benzer şiddetle düzenli aralıklarla tekrarlayan ağrılar kronik olabilir ve farklı tetkikler gerekir. çok önemli bir nokta kronik karın ağrısı ile seyreden bir hastalık varlığında da acil grup karın ağrıları tabloya eklenebilir ve dikkatli muayene ile ayrım gerekir. ilaçlar bu sürecin sonunda gündeme gelir...

✍ Merhaba Perianal apse sonucu oluşan fistül tedavisinde 3 ameliyat oldum 3.ameliyatta setton alındı ancak ilk ameliyattan beri sarı akıntı sürekli devam etmektedir.Bu akıntı daha ne kadar sürer. gazlı bez koyuyorum 2-3 saatte bir değiştiriyorum ve bezde sarı akıntı görüyorum.Bu akıntının ana sebebi nedir.?durdurulabilir mi yara kapanınca tekrar apse oluşur mu?

☞☞☞ Muayene bulgularınız, yapılan ameliyatın detayları ile değerlendirmek, gerekli ise güncel bir görüntüleme (mr vs) yapmak uygun olacaktır. ancak böyle bir değerlendirmenin neticesinde sağlıklı bir yorum yapılabilir kanaatindeyim. saygılarımla...

✍ Hocam iyi akşamlar. Bir iki hafta öncesinde ara ara dışkıdan sonra tuvalet kağıdında çok az kan görmüştüm. Son 3 4 defadır bir damla kadar görüyorum. Fissür'den şüpheleniyorum ağrım yok tuvalet esnasında çok az acı veriyor. Kaşıntı da ara ara çok az olmakta. Ne önerirsiniz?

☞☞☞ Makat bölgesi yakınmalarının tanısı için ayrıntılı muayene esastır. basit önlemlerle düzelecek durumlar olduğu gibi daha detaylı tetkikler de gerekli olabilir. bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

✍ Annem fistül ameliyatı oldu ameliyattan 3 gün sonra büyük abdestini yaptıktan sonra bayıldı. 4 saat sonra dikiş yerlerinden gaita akmaya basladı iç dikişleri patlamış olabilir mi sebebi nedir normal midir?

☞☞☞ Hastanın önceki ameliyat notlarını okumadan ve muayene ederek değerlendirmeden sağlıklı bir yorum yapmam mümkün değil. Kolorektal cerrahi deneyimi olan bir genel cerrahi uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

✍ Merhaba hocam, eşimin makatındaki aşırı kaşıntı sebebiyle geçtiğimiz hafta Genel Cerrahi doktoruna başvurduk. Doktorun teşhisi Anal Fissür yönünde oldu. Anectra isimli bir merhem verdi fakat buna rağmen kaşıntı da herhangi bi azalma söz konusu değildir bununla ilgili olarak bi tavsiyeniz varmıdır.görüntü de sadece arada bir basur gibi şişlik olmaktadır. Geçtiğimiz aylardada kolonoskopi yapılmıştı polip çıktı sonuçta bi dönem geçti fakat yine tekrarladı.Desteğiniz için teşekkürler

☞☞☞ Makat bölgesi yakınmalarına kaşıntı sıklıkla eşlik eder. anrecta anal fissürde başlangıç tedavisinde kullanılan bir kremdir, ancak etkisi 2 ay kullanımla %60-70 dolayındadır. öte yandan anal fissürde düzelme gerçekleşmiş olup, tabloya hemoroid eklenmiş olabilir. muayene bulgularınız yol gösterici olacaktır, hekiminizle görüşmenizi öneririm...

✍ Merhaba Hocam, 39 yaşındayım, gebelik düşünüyorum (Sigara kullanmıyorum) Romotolojiye gittim bazı sıkıntılarımdan dolayı. Akciğer filmi çekildi sonrasında Tomografi çekildi, sonucunda; Toroks duvarı kemik ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. Mediastinal ve hiler yerleşiminde patolojik boyutlarda lenf bezi dikkati çekmemiştir. Trakea , her iki ana bronş ve bronş ağacı açıktır. Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde , sağ minör fissür komşuluğunda bening görünümünde mikronodül izlendi, takip önerilmez. Karaciğer segment A4 düzeyinde 2 cm çapında kist istendi. çarpı .... YAZIYOR. Değerlendirmenizi rica ederim Teşekkürler

☞☞☞ Geçmiş olsun. bu tip bir değerlendirme için öncelikle muayene olmanız, ardından filmleri görmek yararlı olacaktır. raporu okuyarak bir fikir edinilse bile sağlıklı bir değerlendirme yapılamayacaktır. tetkiki isteyen hekiminizle görüşmenizi öneririm.

✍ Koltuk altımda, Bilateral aksillada büyüğü 14x7 mm boyutunda birkaç adet benign karakterli lenf nodu izlendi diyor. Doktor ilaç verdi bitince eğer geçmezse cerrahi işlem yapıcak. Cerrahi işleme girmeye gerek var mı sizce çünkü girmek istemiyorum. İlgi alanını yanlış seçmiş olabilirim kusura bakmayın. İyi Günler dilerim.

☞☞☞ Cerrahi işlem kararı doktorunuzun muayene bulguları ile birlikte verilebilir, ultrason bulguları tek başına işlemin gerekliliğini değerlendirmek için yeterli değildir. dolayısıyla muayene bulgularınızı bilmeden bir yorum yapmam sağlıklı olmayacaktır.

✍ Merhabalar hocam ben de anal fissür var ve iyileşip birkaç ay sonra tekrarlayabiliyor. ameliyat olmak istemiyorum acaba rectoderm kullansam iyileşebilir miyim? botoks da 6 ay sonra geçici diyorlar doğru mu? Siz ne önerirsiniz kronik olan için teşekkürler iyi çalışmalar.

☞☞☞ Anal fissür için genel kabul gören öneri sırasıyla kas gevşetici kremle 2 ay tedavi, düzelmeyenlerde botoks, onunla da düzelmeyen hastalarda ameliyat olabilir. ancak, hastanın muayene bulguları, eşlik eden hastalıkları ve tedavi beklentileri bu sıralamayı tamamen değiştirebilir. saygılarımla...

✍ Merhaba hocam benim makat bölgesinin dışında 2 adet fındık büyüklüğünde meme oluşmuş ve hata alt tarafi mor üst tarafı pembemsi şekilde bu öncelikle hemoroid mi? ve dışkılanma sırasında kanama da oluyor bana yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim.

☞☞☞ Makat dışında yerleşik şişlikler dış hemoroid olabilir. muayene bulgularınız tanı için çok önemli, çünkü bu tür bir şişlik pekala bir apse de olabilir, ve iki tablo çok farklı yöntemlerle tedavi edilir...

✍ Merhabalar hocam, annem 60 yaşında, dün kan tahlili ve ultrason çekimi yaptırdı? annem uzun süredir triod modül rahatsızlığı var, tedavi görüyor. ultrasyonda sağ troid lobda 8mm, 11mm, 11mm, solda 14mm,5mm,7mm çaplarında kistik oluşumlar içeren hipoekoid nodüller izlendi.sol tiriod lob ile isthmus arasında 16mm çapında heterojen nodül saptandı. Kan tahlilinde; Anti TPO Y 47.5 (referan aralığı: 0-9) yüksek, TSH 0.722, SERBEST T4 7.79, SERBEST T3 3.55 normal değerlerde çıktı. Hocam ulstrasyon ile kan tahlilerine göre herhnagi bir tehlike var mı? Anti TPO yüksek çıkması tehlikeli bir durum mudur? Anti TPO yüksekliği herhangi bir bir sıkıntı oluşturur mu?

☞☞☞ Tiroid nodülleri boyut, karakter ve yakınmaları belli aralıklarla değerlendirilerek takip edilirler. ancak, bu takibin temelinde hastanın muayene edilmesi ve yakınmalarının değerlendirilmesi yatar. anti-tpo otoimmün tiroid hastalıklarında yükselir, ancak belli bir hastalığı özgün değildir. hastanın değerlendirmesinde bir bütün olarak ele alınır. saygılarımla...

✍ Hocam benim sorunum sanıyorum görülmeyen veya çok nadir görülen bir durum ama İnanıyorum ki ne oldugunu anlayacak, Ve bana yardım edeceksiniz, Sizede muayene için gelmek istiyorum, Hocam Ben 22 yaşında Bodybuilding yapıyorum, Makata ve pelvik bölgedeki kasları aşırı kasan bir hareket yaparken Birden Makatımda Aşırı kasılma ve aynı anda penisimin sünnet derisinin içine çekildigini gördüm 1 yıl 3 aydır bu sıkıntı geçmedi, İlk başlarda ürolojiye gittim, Ürolojik bir problem degil dedi, Ama aynı sırada makat civarında sorunumda vardı, hocam tam olarak eksternal sfinkter kasında sanıyorum kasılma bildiğiniz sertlik ve deri katlantısı var Ve bu deri katlantısı ele geliyor ve acıyor, Yürürken rahatsız ediyor, İki dış makat kasımda Acıma ve sertlik hissiyle rahatsızlık veriyor ama Sol taraf yani Deri katlantısı olan yer aşırı, Hocam Makat kaslarını kasılması gereken her durumda Penisim geri çekiliyor, Örnek Rektal tuşe, Makat kaslarına soğuk su, kegel egzersizleri Mekik çekmek, Hatta genel cerrah elleriyle sadece makatı açmaya çalıştıgı an hani Makat kapanmak için kasılır ya o an gidiyor hocam penisim Sünnetsiz gibi duruyor Genel cerraha gösterdim, Gördü dedi Senin liflerin çok güçlü felan, O kasılmayı gevşetmen lazım dedi, İnternette çok araştırdım Penisle bağlantılı olan kasların Eksternal Sfinkter oldugunu gördüm. Zaten ereksiyon olurken bu kaslara ihtiyacımız varmış, hocam elime gelen bu deri katlantısı ve yarım parmak olan sertlik için ne yapabilirim? Ben botoks istiyorum çünkü kası felç ediyor tedavi edeceğini düşünüyorum, Sizin fikriniz nedir?

☞☞☞ Merhaba, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla makat bölgesinde bir ağrınız ve ele gelen bir yapı var. ilk akla gelen olasılık anal fissür (makat çatlağı), tabi muayene bulguları ile desteklemek lazım. botoksa gelince; önce çatlak tanısı doğrulanmalı, sonra tedavi seçenekleri değerlendirilir. kas gevşetici krem, botoks veya ameliyat bulgularınıza ve beklentilerinize göre uygun olan yöntem seçilebilir. geçmiş olsun.

✍ Hocam ağrı gibiden ziyade O ele gelen et parçası acıyor, Genel cerrah birşey yok dedi, Kas liflerin artmış güçlenmiş, Gevşetmen Gerekiyor dedi, Hocam Kegel egzersizi yapıyorum, ve o bölgedeki kaslar çalışınva aynı anda Penisim sünnet derisinin içine çekiliyor geri, Aslında çok kolay anlaşılabilecek.bir durum oldugunu düşünüyorum, Penise bağlı olan makat bölgesinde hangi kas varsa ki bu external sfinkter sanırım, kasılı gibi hocam sert yani. burayı gevşetmenin tek formülü Botoks gibi geliyor bana, Botoks her kasa uygulanıyor diye biliyorum hocam, Rektal tuşede pelvik kaslar doğal olarak kasılıyor ama hocam fazlamı kasılıyor nedir penisimi geri alıyor, Ne yapmalıyım hocam mahvetti hayatımı...

☞☞☞ Anlattıklarınız kasın gevşeyememesi ile ilgili olabilir. öte yandan kronik anal fissürde bu durum çok sık görülür. muayene bulgularınızı bilmeden tedavi yöntemleri arasında bir seçim yapmak mümkün değil. bir genel cerrahi / proktoloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Hocam öncelikle diğer vatandaşların sorularına gayet açıklayıcı ve aydınlatıcı şekilde cevap verdiğiniz için sizi tebrik ederim. 35 yaşındayım. 7-8 yıldır 3-4 evre arası hemoroidim vardı. 45 gün önce THD yöntemiyle ameliyat oldum. 3 ay venotrex tablet önerdi doktorum. Büyük abdest sonrası elime sanki memeler hala gelmekte.doktorum geçecek dedi ama bu kadar sürede geçmemesi beni endişelendiriyor. Bu yöntem sadece iç hemoroidlere mi etkili. Dışa bir faydası yok mu? Bu konuda beni biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok tşk ederim.

☞☞☞ Thd yöntemi temel olarak iç hemoroidleri hedef alır. evre 4 dediğimiz hemoroidler ise dışarı çıkmış ve elle içeri itilemeyen basurlardır. bazen hastalar dışarı sarkan iç hemoroidlerinin haricinde makat girimindeki deri katlantılarını da hemoroid olarak tarif ederler. bu deri fazlalıkları thd veya benzeri bir yöntemle genellikle düzelmez. ayrıca, thd aynı esnada birden fazla hemoroid pakesine uygulanabilir, ve içlerinden biri sebat edebilir. bu durumda düzelmeyen hemoroid pakesini küçük bir ameliyatla almak gerekebilir. tüm bunlara ayrıntılı bir muayene ile karar vermek uygun olacaktır. geçmiş olsun, saygılarımla...

Kasıklarımda fıtık var ama ben temografi çekilmek istemiyorum. Temografi çekilmeden olur mu şu an ağrım var şişkinlik yok bel ağrım başladı 16 senedir bende var.

☞☞☞ Geçmiş olsun, ancak asıl yakınmanızı tam olarak anlayamadım. Kasıklarınızdaki şişliklerin muayene bulguları fıtık tanısı için çoğu zaman yeterli olur. Görüntüleme ihtiyacı varsa ilk tercih ultrason olabilir. Eğer belinizde ağrı var, ve bel fıtığı için film çekilecekse ilk tercih tomografiden ziyade mr olabilir. Saygılarımla.

Hocam merhaba. Daha önce kondrosarkom tanısıyla kemoterapi ve radyoterapi gördüm. 10 yıl geçti üzerinden. Kontrol için mr çektirdiğim de mr sonucum da "polip?" şeklinde yazı vardi. Bunun neticesinde kolonoskopi yapılması istenildi. Bu gibi durumlarda daha çok ishal görüldüğünü söyledi doktorum yalnız ben daha çok kabızlık problemi yaşıyorum aynı zamanda hemoroidm var (ben öyle olduğunu düşünüyorum) şimdi birkaç gündür hemoroid agrim daha çok sızı şeklinde bir agrim var. Kolonoskopi ve bu ameliyat birlikte yapılabilir mi ? Ya da yapmalı mıyım?

☞☞☞ Hemoroid ve polip birbirlerinden farklı olgulardır. her ikisine de kolonoskopi ile tanı konulabilir. tedavisine gelince polip eğer uygun boyutta ise ve endoskopistin deneyimi yeterli ise kolonoskopi esnasında çıkarılabilir, eğer büyük boyutlu ise ameliyatla alınması gerekebilir. hemoroidin ise önce muayenesi gerekir, evresine ve yakınmalarınızın şiddetine bağlı olarak ağrısız yöntemlerle veya ameliyatla tedavi yöntemlerinden biri seçilebilir. saygılarımla.

Arkadaşımın yaptığı el şakasının sonucunda parmağının makat bölgeme sert bir zarar vermesi sonucunda, sonraki gün dışkılama da kan geldi ve ağrı oldu. Kan tek sefer gelmişken, Ağrı şiddetli olmasa da hafif bir şekilde 5 gündür devam etmektedir. Bununla alakalı ne yapabilirim?

☞☞☞ Öncelikle bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. basit bir sıyrık da olabilir, altından bambaşka bir bulgu da çıkabilir. çok geçmiş olsun.

Dışkıda beyaz 2 parça serçe parmak kalınlığında ve uzunluğunda kremsi jelimsi beyaz bir yapıyla karşılaştım sebebi ne olabilir?

☞☞☞ İltihabi bağırsak hastalıkları açısından bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Sayın hocam merhaba. 180 cm boyunda 38 yaşında 95 kg ağırlığında yetişkin bir erkeğim. Preklinik diyabet, bacaklarda grade-4 venöz yetmezlik ve karaciğerde grade 1-2 hepatosteatoz ve hemanjiom dışında bir sağlık sorunum bulunmamakta. Bir de idrar yollarımda devamlı yanma,halsizlik, kas ve eklem sızıları, testisin arka tarafında ısı artışı, erektil disfonksiyon yapan ve birkaç yıldır devam eden, kronik prostatit hastalığına benzeyen ürolojik bir şikayetim var. Ara ara alevlenip ara ara yatışıyor. Benim size sormak istediğim defakasyon sırasında yaşadığım sıkıntı ile alakalı. Defakasyon işlemi sırasında sonlara doğru rektal bölgede şişlik hissediyorum. İşlemin tamamlanması için bekliyorum ancak bazen 1 saat beklediğim oluyor. Tam boşalma gerçekleşmiyor ve şişlik o vaziyette kalıyor. Daha sonradan normal zamanlarda bu şişliği hissetmiyorum sadece defekasyon işlemi sırasında kendini belli ediyor. Alkol, baharat, hayvansal gıdalar, sirke,acı, turşu, tuz falan şikayetlerimi artırırken, bitkisel gıdalar azaltıyor. Bir de yoğun gaz sorunu var. Bu sorun birkaç yıldır var aslında ama son zamanlarda daha da bir arttı sanki. Sizce bu durum ne olabilir ? Prostatit, prostat organı rektuma çok yakın olduğundan benzer şikayetlere neden olur mu ? Açıkçası hem utandığımdan muayene olamıyorum hem de kolorektal kanser olmasından endişe ettiğim için tıbbi yardım almaya çekiniyorum. Değerli vaktinizi ayırıp cevap verirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar, saygılar.

☞☞☞ Öncelikle geçmiş olsun. rektal bölge ile ilgili anlattıklarınız ilk planda bana hemoroid / basur ile uyumlu geldi. bu bölge yakınmaları çok çeşitli ve birbirine benzer olabilir ve sık karışır. bu nedenle mutlaka muayene olmanızı öneririm. fizik muayene bulgularınız ile yakınmalarınızı birlikte değerlendirmek ve uygun tetkikleri yapmak gerekir. kötü olasılıklardan kaçınmak için doğru olan muayene olmak ve ilerlemeden önlem almaktır. saygılarımla...

Merhabalar hocam 34 yasındayım 176 cm 71 kıloyum.gobek delıgınden asagısı hafıf sıskın, gobek var gıbı.gobek deliginin sol alt caprazı daha sıskın saga gore dıkkatlı bakınca dısardan bellı oluyor.gaz sorunum oluyor.kabızlık ıshal yok.genel cerraha muayne oldum ultrasyonda safrada camur var soyledı.6 ay ılac tedavısı verdı.sıskınlıgı onemsemedı.baska doktora gıtmem gerekırmı sıskınlık korkutuyor benı.şımdıden tesekkurler

☞☞☞ Merhaba, tariflediğiniz şişkinlik safra çamuruyla ilişkili olabilir. genellikle yağlı yemeklerden sonra ortaya çıkan karında baskı hissi, ağrı, hazımsızlık vb bulgular safra kesesi taşlarıyla ilişkilendirilir. daha şiddetli, hastane başvurusu gerektiren ağrılar “atak” olarak ifade edilir. taş eşlik etmeyen, çamur vs görülen durumlarda uygun bir diyet ve bağırsak düzenleyicilerden fayda görülebilir. yakınmalarla birlikte safra kesesinde taş görülüyorsa safra kesesi ameliyatı gündeme gelir.

Merhaba Emre Bey Ben anal fistül ameliyatı oldum seton takıldı ve sonrasında 2 buçuk aydır sarı iltihap akıntısı var bu daha ne kadar devam eder ? 2buçuk Aydır sarı iltihap akıntısı Normal bir durum mudur. Setonun kalma süresi var mı tekrar ameliyatlamı alınması gerekiyor? Tekrar etmemesi için ne gibi önlemler almalıyım. Teşekkürler

☞☞☞ Anal fistülün yerleşim yeri, hangi kasları içerdiği vb bulgular setonun kalış süresi, akıntı süreçlerini etkiler. muayene bulgularınız, varsa mr tetkikiniz ile değerlendirilmesi uygun olacaktır. geçmiş olsun...

26 yaşındayım. Küçük yaştan beri hemoroid belasıyla yaşıyorum. Mevsimsel geçişlerde hemoroidim azardı ben de doktorumun tavsiye ettiği veneroton tableti bir hafta kadar kullanır ve şikayetim olmazdı. Ancak 14 temmuzda hemeroidim daha önce hiç olmadığı kadar şişti ve 3.evreye kadar geldi. Muayene olduğum bütün genel cerrahlar müdahale önerdi. 14 temmuzdan sonra 1 kutu veneroton 1 kutu daflon kullandım. Sonrasında devlet hastanesine muayeneye gittim venotrex hap ve recbutin fitil verdi. Bunları da kullandıktan sonra hemeroidim ikinci evreye geriledi. Venotrex bittikten sonra hematab tabletle birlikte bir kutu daha veneroton kullandım. Şu anda sadece hematab tablet içiyorum. Üçüncü kutum bitmek üzere. Ama hala ikinci evre olarak hemeroidim duruyor. Daflonla hematabı birlikte kullanmaya mı başlasam yoksa sadece tek bir ilaçla mı devam etsem bilemedim. Hematabta at kestanesi olduğu için venotrexle birlikte kullanmak istemiyorum. Daflon be hematab birlikte kullanayım mı?

☞☞☞ Hemoroidlerinizden kanama oluyorsa öncekile sigmoidoskopi yapılmadını öneririm. ilaçlar atak dönemlerinde yakınmaları azaltırlar ancak genellikle hastalığı ortadan kaldırmazlar. 2-3 aydır ilaç kullanmanıza rağmen yakınmalar devam ediyorsa müdahaleden fayda görebilirsiniz. muayene bulgularınıza göre müdahale yöntemi olarak tariflediğiniz evreler ile uyumlu ise hemoroidektomi harici bant, thd vs yöntemlerden cerrahınız ve sizin tercihinize uygun biri seçilebilir. Geçmiş olsun.

Hocam merhaba bütün tiroid için ultrasona girdim sonuçlarıma bir bakar mısınız ? Tiroid bezi boyutlari ve konturlari normaldir. Bez parankim ekojenitesi heterojendir. Tiroidit açisinda lab. takip önerilir. Kistik ya da solid nodül saptanmadi. Bilateral servikal ve vasküler zincirde patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı.

☞☞☞ Normal görünüyor ancak muayene bulgularınız bilinmeden sağlıklı yorum yapılamaz. hormon testlerinizin yapılmasını ve bir genel cerrahi / endokrinoloji uzmanına muayene olmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TOP