Doç. Dr. Emre Sivrikoz - FEBS(C)

Doç. Dr. Emre Sivrikoz, Fellow, European Board of Coloproctology I Genel Cerrahi Uzmanı I Kolon Rektum Kanseri Cerrahisi ve Proktoloji Uzmanı (Makat Hastalıkları)

Hasta Soruları (1):

✍ Hocam merhabalar. Bir sorum olacaktı. Geçen gün lavaboya gittiğimde küçük abdestimi yaptıktan sonra kan damladığını gördüm. Daha sonra peçeteyle sildiğim de gördüm. Rengi açık kırmızıydı. Daha sonra bir daha böyle bir şey yaşamadım. Herhangi bir yanma acı vs yok. Doktora gitmeye de çekiniyorum. Bunun sebebi ne olabilir ? Bir de doktor nasıl bir muayene yolu izleyecektir ? Kolonoskopi şart mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

☞☞☞ Tarif ettiğiniz kanama bulgusu ilk planda anorektal (makat bölgesi) kaynaklı kanamaları akla getiriyor. en sık görülenler arasında hemoroid (basur) ve anal fissür (makat çatlağı) sayılabilir. değerlendirme yöntemleri arasında ışık altında makat bölgesinin incelenmesi ve parmakla rektum muayenesi sayılabilir. kolonoskopi bulgular değerlendirildikten sonra kararlaştırılır. proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanıyla görüşmenizi öneririm. saygılarımla...

✍ Hocam afedersiniz ama benim makatımın çevresinde çok uzun zamandır cilt kıvrımları var. 25 yaşındayım, ağrısı falan da hiç yok. Buna ne gibi bir çözüm olur teşekkür ederim.

☞☞☞ Makat kenarındaki cilt katlantıları sıklıkla geçirilmiş dış basurların kalıntıları olarak değerlendirilir. ağrı, kaşıntı, kanama vs yapmıyorsa müdahale genellikle gerekmez. ancak, ayrıntılı muayene yapılarak tanıdan emin olmak gerekir, anal fissür vb hastalıklarla bulgular benzerlik gösterir. proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

✍ Emre bey ben bagrrsak sarkmasi amaliyati oldum .askiyla astiklarini soylediler ama ben amaliyatan sonra cok farkli bir bel agrisi yasiyorum .taktiklari aparat bel agrisi yaparmi yaparsada ne kadar surer.kactane beyin cerrahinada ciksam bir sonuc alamadim herkes farkli birsey soyledi ne yapmam gerekiyor cok zor durumdayim

☞☞☞ Sarkma ameliyatının çok sayıda tekniği mevcut, hangisinin uygulandığını bilmekte fayda var. ayrıca bel ağrınıza yönelik ameliyattan bağımsız rutin değerlendirmelerin yapılması da gerekir, bir kişide bağımsız iki hastalık bir arada olabilir. ayrıca makat ve pelvis muayenenizin yapılması ve uygun görüntüleme ile tetkik edilmesi gerekli olabilir. proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanı ve aynı kurumda çalışan bir beyin cerrahının birlikte değerlendirmesini öneririm.

✍ Hocam merhabalar yaklaşık 13 gundut mastit hastalığından muzdarip. Önce göğüs cevre de kızarıklıkla basladı sonra göğsümün üst kısmı kız armaya şişmeye ve sertleşmeye basladı 500 mg aksef kullandım fakat geçmedi doktor bir hastalık 1000 mg agumentın verdi. Üç gundır kullanıyorum fakat sertlik ağrı devam ediyor kızarıklık geçti sadece. Ultrasonda cilt ve cilt altı dokuda herhangi kitle lezyon ya da abse görülmedi. Acaba neden ağrı ve şişlik sertlik geçmiyor enfeksiyon inatcı olabilir göğüste dedi doktorum. Teşekkür ederim..

☞☞☞ Emziriyor musunuz? sigara kullanır mısınız? doğumla ilişkili veya ilişkisiz mastitler çok farklı seyreder ve tedavileri farklıdır.

✍ Hayır üç bucuk yasında bir kızım var. Bir yılı askım süredir bıraktım emzirmeyi. Doktor gececek sabırlı ol. Emzirme olmadığı içn ağır seyreder. İnatcı dır diyor. Bir kaç ay bile sürebilir. Diyor. Psikolojim bozuldu hocam ikinci kutumdaym antibiyotik te. Siz ne tercih edersiniz?

☞☞☞ Ultrasonda kitle / abse görülmediği için antibiyotik başlangıç tedavisi olarak uygun görünüyor. kontrol muayenenizde yanıtın değerlendirilmesi, gerekirse ultrasonun tekrarlanması uygun olabilir. muayene etmeden bir tercih belirtmem sağlıklı olmayacaktır. saygılarımla...

✍ Hocam merhabalar daha önce size yazmıştım. Mastit hastalığım gecmeyince biyopsi oldun. Sonucunda granülamatözmastit çıktı. Su an prednol kullanıyorum. Üçüncü kutudaym 16mg.şişlik ve kızarıklık geçtifakat sertlik kaybolmuyor. Doktorum sertliğeilacın cevap vermedgni eğer iyileşme olmazsa ameliyat edecegini, bu tür ilaçların çok uzun süre kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Fakat bu tür mastit ler de cerrahi girişimler in çok fazla önerilmediğini okudum Bi kaç yerde. Ameliyat da çözüm degilmiş. Ne önerirsiniz Baska ilaç tedavileri de ya da yöntemler uygulanır mı. Yoksa bu sekilde zarar verirse ameliyat olmam daha mı iyi. Olur. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Saygılar kolay gelsin...

☞☞☞ Granülomatöz mastit seyri değişken bir hastalık olup tedavi yanıtı her hastaya özgündür. burada kitlenin yerleşimi, boyutu, tedaviye yanıt oranı ilaç tedavisinin devamı veya cerrahi müdahale kararını belirleyecektir. alternatif tedavilerin de yanıtını gene önceden tahmin etmek oldukça güçtür. ikinci bir görüş almak isterseniz meme hastalıklarıyla spesifik ilgilenen bir kliniğe başvurabilirsiniz.

✍ Hocam merhaba 31 yaşındayim basur sorununu da yaşadım ancak makatın tam ortasından dışarıya doğru bir morluk çıkıyor sivilce gibi neden kaynaklanabilir yanma hissi de var

☞☞☞ Tarifledikleriniz dış basur veya anal fissür (makat çatlağı) ile ilgili olabilir. proktoloji konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm.

✍ Hocam merhaba ben 2 yıl önce lazer ile hemoroid tedavisi oldum fakat tedaviden sonra tuvaletten sonra yanma ve peçeteye kan şikayetm zaman zaman devam ediyor ve bir deri çıkıntısı oluştu ben çatlak olabilceğinden şupelendim fakat doktorum bunun içinin boş oldugunu ama istersem alabileceğini çatlağım olmadıgını belki ondan kanın gelmiş olabileceğini söylüyor fakat bu çıkıntı zaman zaman şişip iniyor şiştiği zamanlarda daha çok acım oluyor.Doktorum basit bir müdale ile alabileceğini damarlardan kan geçtiği için belkide acılttıgını söylüyor.Sizce bu çıkıntı nedir alınmasının bir zararı olur mu ? Şikayetlerim bundan kaynaklı olabilir mi tuvaletten sonra temizlenirken zorlanıyorum ve fissür oldugunda doktor eliyle makatımı açtığında rahat bi şekilde görebileceğini ama bende olmadıgını söylüyor içeride gözle görülemeyen bir yerde olma şansı varmı ?

☞☞☞ Anal fissür genellikle makatın cilt ile birleştiği bölgede oluşur. ancak, muayene esnasında ağrı oluşursa yeterli görüş sağlanamayabilir. bu durumlarda endoskopi veya anestezi altında muayene tercih edilebilir. lazer vb yöntemler klasik açık cerrahiye kıyasla ağrısızdır ancak daha sık tekrarlayabilirler. makat bölgesindeki tüm yakınmalar ayrıntılı bir muayene ile değerlendirilerek tedavi planmalıdır. proktoloji konusunda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm.

✍ Merhaba hocam 3 ay önce sol kasık fıtığı ameliyatı oldum zamanla ağrılarım geçmişti ancak bir kaç gündür dikiş tarafında bir hisleşme hafif şişlik ve hareket edince ağrı hissediyorum açık ameliyat yapılmıştı fazla yürüdüğüm zamanlar beni yavaşlatıyor ağrı yaptığı için bölgede ara ara dikiş üzerinde yanmalar gelip giden sancılar ve sanki sıcak bir su damla hissi uyandırıyor sizce neler oluyor 3 aylık süreçte böyle şeyler yaşamıştım bölgeseli sinir uçları yeniden oluştuğu için mi böyle şeyler oluyor bu durum bacak iç kısmımı bile etkiliyor ben bilgisayar kasası kaldırmıştım sizce bunla bir bağlantısı olabilir mi ondan sonda böyle şeyler olmaya başladı kasa ağırlığı 8-10 kg arası bir şeydi hocam

☞☞☞ Ameliyatınızı yapan cerrahınızla görüşmenizi öneririm. saygılarımla

✍ Hocam ben de anal fissur var Makat çatlağı. Ben çok ağrı ve yanma oluyor du kan falan. krem ve sıcak su ile tedavi oldum ağrı fazla yok azaldı ama yırtık kapanmıyor neden hocam kapanmıyor sayın hocam..Ikınma olduğunda tekrardan ağrılar kasılmalar başlıyor nasıl geçer botoks kalıcı olur mu hocam yardımcı olun çatlağın kapanması zaman mı alır

☞☞☞ Makat çatlağı krem / botoks ile kısmen düzelip tekrarlayabilir. tabloya darlık ekleniyorsa ameliyat uygulanabilir. proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı ve tedavi sürecini belirlemenizi öneririm. uygun tedavi ancak muayene bulgularınız ile planlanabilir.

✍ Merhaba, benim makatta geçen yıl temmuz ayında bilye büyüklüğünde bir şey oluştu fakat basur değildi eminim çünkü daha önce basur oldum. Bunda ağrı, kaşıntı vs yok sadece dışkılarken kanama yapıyordu sonra geçiyordu. Sonra bu büyüklük indi ve yerini yumuşak bir dokuya bıraktı fakat elimle bastırınca içerde sert ufak bir şey hissedebiliyorum. Şimdi şöyle ki şuanda da benim makat bölgesinde oturunca batma hissi oluşuyor. Elle bastırınca da aynı his oluyor fakat başka bir belirti yok. Yani kaşıntı, kanama ya da dışkılama yaparken zorlanma veya dışkıda incelme vs. Sadece batma sorunu var. Daha önce doktora gittim fakat sonuç alamadım. Burdan bir şey söylemeniz olanaksız biliyorum ama sormak istedim. Sizce kanser gibi ciddi bir hastalık olabilir mi ya da tümör ? Ya da hastalık ne olabilir ?

☞☞☞ Makat bölgesi sorunlarında doğru tanı ve uygun tedavi için en ideal yöntem proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanının muayene etmesi ve elde edilen bulgulara yönelik tetkikler yapılmasıdır. hemoroid, fistül, fissür hatta abse bulguları birbirleriyle benzerlik gösterebilir...

✍ Hocam iyi bayramlar iyi çalışmalar. ben 31 yaşındayım benim adım Murat hocam. Şikayetim : 1 haftadan beri iç çamaşır her gün değiştirdim çünkü kirletiyordum büyük abdestte hafif kaçak oluyordu. Bi de makatta akıntısı geliyordu. 2-3 gunde bir tuvaletimi yapardım sanki tuvaletım gelmiş gibi hissediyorum zorlanıyorum gelmiyor demek ki yok. 117 kiloydum boy 1,85. alkolu 1 aylık içmedim bıraktım 108 kiloyu dustum oruc tutmadım ama nasıl olduysa anlayamadım hocam .2 nci hafta normala döndüm ve gastro uzmanı gittim şikayetimi aynısı anlattım kolonoskopi istedi sonuç: DIŞ GÖRÜNÜM:NORMALDI REKTAL TUŞE: SAAT 5 HIZASINDA REKTUM TARANFINDA FİSSÜR İLE ANAL KANALDA PAPİL HİPERTROFİSİ TUŞE EDİLDİ. KOLONOSKOPİ:ÇEKUMA KADAR GÖZLENDİ TERMİNAL İLEUMA GEÇİLDİ. TERMİNAL İLEUMDA MUKOZA RENK GÖRÜNÜM NORMALDI.ÇEKUMDA 3-4 MM ÇAPINDA POLİP İZLENDİ. BİYOSPİ FORSEPSİ İLE ÇIKARTILDI.İLEO-ÇEKAL VALF ÜZERİNDE LİPOM İZLENDİ BİYOSPİ ALINDI.TRANSVERS KOLON DA 1ADET SİGMOİD KOLONDA 2 ADET REKTUMDA 1 ADET 5 MM ÇAPINDA POLİPLER İZLENDİ BİYOPSİ FORSEPSİ İLE ÇIKARIDI. GÖZLENEN KOLON KISIMLARINDA ÇEKUM ÇIKAN KOLON TRANSVERS KOLON İNEN KOLON SİGMOİD KOLON VE REKTUMDA MUKOZA RENK GÖRÜNÜM SUB MUKOZAL DAMAR GÖRÜNÜMÜ VE HAUSTRASYON YAPISI NORMALDI. RETROFLEKSİYONDA ANAL KANALDAN BAŞLAYIP REKTUMA DOĞRU UZANAN FİSSÜR İZLENDİ BİYOPSİ ALINDI.. 1.ANAL FISSUR(SOLİTER REKTAL ÜLSER?) 2.ANAL KANALDA PAPİL HİPERTRFİSİ 3.KOLON POLİP muayene eden dr dedi ki bi ilaç antibiotik devam edin olmazsa ilaç ilacı degistirecegiz olmadı mı ameliyata gönderecegim dedi patoloji sonucu beklemekteyim bu sonucu ameliyatlık bi durum var mı cevabı verirseniz seviririm iyi çalısmalar..oluşuyor. Elle bastırınca da aynı his oluyor fakat başka bir belirti yok. Yani kaşıntı, kanama ya da dışkılama yaparken zorlanma veya dışkıda incelme vs. Sadece batma sorunu var. Daha önce doktora gittim fakat sonuç alamadım. Burdan bir şey söylemeniz olanaksız biliyorum ama sormak istedim. Sizce kanser gibi ciddi bir hastalık olabilir mi ya da tümör ? Ya da hastalık ne olabilir ?

☞☞☞ Kolonoskopinizde anal fissür saptanmış, tedavisinde krem, botoks, ameliyat seçenekleri mevcuttur. soliter rektal ülser kuşkusundan bahsedilmiş, ileri tetkik için defekografi gibi yöntemler gerekebilir. tetkiklerinizle birlikte proktoloji konusunda deneyimli bir genel cerraha muayene olmanız ve muayene bulgularınıza göre bir yol çizilmesini öneririm.

✍ Şubat ayında klasik hemoroid ameliyatı oldum ve ciddi ağrılar çektim. Şimdi işe dışkılama güçlüğü yaşıyorum. Darlık oluşmadığını kaslarla ilgili bir durum olduğu söyledi ameliyatı yapan uzman. En son defokogarfide şöyle bir sonuç çıktı: Spastik pelvik taban sendromu. Artık bir an evvel kurtulmak istiyorum. Uygulanabilecek en kestirme çözüm sizce nedir? Botoks ya da biofeedback.?

☞☞☞ Geçmiş olsun. tanısı da tedavisi de meşakkatli bir durum. biofeedback sorunun temeline inmede yararlı olabilir, imkan varsa denemekte yarar var. eğer makatta darlık yok ancak dışkılama esnasında aşırı kas spazmı oluyorsa botoks denenebilir, ancak bu yöntemin standart bir uygulaması yoktur. proktoloji ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm.

✍ Merhabalar. 34 yasında kadınım ve Mersin’de yasıyorum. 5 yıldır anal fissür problemi yaşıyorum. Yılda 2 -3 defa nüksediyor, özel kremleri ile geçiştiriyorum. İlaveten spastik bağırsak sendromu sebebiyle gaz problemim var ve ikisi birlikte beni oldukça zorluyor. Bebek düşündüğümden dolayı Anal fissür için botoks olmak istiyorum. Bu anlamda yardımcı olabilir misiniz? Ya da yakın illerde yönlendirebileceğiniz bir hekim?

☞☞☞ Ben istanbul’da bir özel hastanede çalışıyorum. ancak muayenenizi yaptıktan sonra bir tedavi planlayabilirim. yaşadığınız yere yakın mersin ve adana’da tıp fakültelerinde genel cerrahi kliniklerinde proktoloji ile igilenen uzmanlara başvurabilirsiniz.

✍ Merhaba ben 3 hafta önce lis ameliyatı oldum ama ağrılarım hala devam ediyor bu normal midir? Ne kadar sürede iyileşir acaba? yoksa ameliyat başarısız mı olmuştur?

☞☞☞ Geçmiş olsun, lis ameliyatından sonra genellikle ağrılar hızla geçmesi beklenir ama bazen de sebat edebilir. ameliyatınızı yapan doktorunuza muayene olmanızı öneririm.

✍ Analfıasur önce anal fissür (makat çatlağı) sorunu yaşamaya başladım çok ağrılı zaman oldu ve krem tedavisi uyguladım Şu an ağrım kalmadı ama hem dışkılama yapamıyorum hemde idrar yapmakta zorlanıyorum makat bölgemde kasılmalar var tuvalete gittiğim zaman sadece ufak bir ağrım oluyor onun dısında başka bir ağrım yok. Kullandığım ilaçlar : anestol pomat + proctolog krem+medıcasol krem proktologu içerden surersem fısure zararı olurmu bir Dr locafen krem önerdi ama bulunmuyor onun yerını tutacak pahalı olmayan başka hap veya krem yok mu kuyruk sokumu ve yan tarafında ağrı yaparmı

☞☞☞ Locafen makat kaslarını gevşeten özel bir kremdir, kullandığınız diğer grup kremlerden farklıdır. dışkı yapmada zorlanıyorsanız kaslarınız spazma girmiş ve göreceli bir darlık gelişmiş olabilir. proktolojik muayene ile fissürün son durumunun değerlendirilerek botoks veya sfinkterotomi ameliyatı seçeneklerinin gündeme alınması gerekebilir.

✍ Selamlar. Tuvalet sonrasında tuvalet kağıdında ara sıra kan görüyorum yaklaşık 3 haftadır, ağrı sızı gibi bir şikayetim yok sadece kanama var. Nereye, hangi doktora gideceğimi bilemedim... yaş 36

☞☞☞ Ön planda basur (hemoroid), bir ihtimal de makat çatlağı (anal fissür) akla geliyor. proktoloji ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

✍ Hocam merhaba, Yaklaşık 6 aydır makat çevremde kaşıntı var. Cogu zaman da makatımın 1 cm içerisinde de cok hafif yanma oluyor, ucunda da hafif kızarıklık var. bu yanma da cok tatlı bir kaşıntıya sebep oluyor ve kaşıdıkça kaşıyasım geliyor. Bir türlü tam anlamıyla geçmedi. Sebebi ne olabilir? Bu tip kaşıntıları sürekli kaşıyınca tahriş, tümöre dönüşebilir mi? Şimdiden teşekkürler.

☞☞☞ Makatta kaşıntı sıklıkla hemoroid (basur) kaynaklı olabilir. şişlik ve kızarıklık da tariflediğiniz için proktoloji ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm. kaşıma ile sağlam bir ciltte tümör gelişmez, ancak kaşınma nedeni tedavi gerektiren bir cilt lezyonu olabilir. geçmiş olsun...

✍ Merhaba 2 hafta önce anal fissür (makat çatlağı) sorunu yaşamaya başladım çok ağrılı zaman oldu ve krem tedavisi uyguladım suan ağrım kalmadı ama hem dışkılama yapamıyorum hemde idrar yapmakta zorlanıyorum makat bölgemde kasılmalar var tuvalete gittiğim zaman sadece ufak bir ağrım oluyor onun dısında başka bir ağrım yok Kullandıgım ilaçlar : anestol pomat + proctolog krem+medıcasol krem proktologu içerden surersem fısure zararı olur mu bir Dr locafen krem önerdi ama bulunmuyor onun yerini tutacak pahalı olmayan başka krem yok mu?

☞☞☞ Anal fissür makat çıkışında bir kesik yarası olduğundan her tuvalet geçişinde kaslar kasılır ve bir süre sonra spazma bağlı daralma oluşabilir. spazmı çözmek için locafen gibi kremler ilk seçenektir. anestol yaranın ağrısını rahatlatır, ancak kası gevşetmez. eğer kremlere yeterli yanıt alınmıyorsa öncelikle farklı bir tanıyı (apse vb) dikkate almak ve proktolojik muayeneyi tekrarlamak uygun olabilir. proktoloji ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm. geçmiş olsun...

✍ Hocam ben 21 yasındayım dış hemoroid dendi anüs te şişlik var nohut büyüklüğünde doktora gittim 15 gün oldu doxium 1000 mg procto ve anestol krem verdi ağrı ve acılarım son 5 gündür hiç yok wc de de cok az oluyor oda beni etkilemiyor kanama 15 gündür sadece 4 kez oldu bazen anestolü bile kullanmıyorum çünkü ağrı ve acılar gitti fakat meme hala duruyor sizce napmalıyım henüz erken mi onunda inmesi için ilaç tedavisi işe yaramış mıdır yoksa kendiliğinden de geçebiliyor mu şikayetler ?

☞☞☞ Dış hemoroid tipik olarak ilk 48-72 saat ağrılı seyreder, sonrasında ağrı giderek azalır. bu dönemde tuvalete çıkmaya engel olmuyorsa, ağrı ilaçlarla ve duş alma vs önlemler ile kontrol altına alınabiliyorsa ameliyatsız tedavi uygulanabilir. şişlik de genellikle 10-15 gün içinde azalır. arta kalan şişlik / meme dokusunun boyutu, yerleşimi, hastayı ne oranda rahatsız ettiği vb proktolojik muayene ile değerlendirilir. bu esnada atak başında ağrı ve şişlik nedeniyle görül(e)meyen iç hemoroidler saptanabilir. tedavi sürecinizin (ameliyat / ilaç vs) planlanması için proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrahi uzmanına bsşvurmanızı öneririm. saygılarımla...

✍ Merhaba Hocam ben nisan 17 sinde sol kasık fıtığı ameliyatı oldum ağrılarım oluyor sol testiste sol bacakta bunlar normal mi dikişin olduğu yer hala hissiz bacak aram bazen yanıyor gibi bu tür şikayetlerim normal midir Hocam

☞☞☞ Fıtık ameliyatı sonrasında erken dönemde bu tür yakınmalar olabilir. yaklaşık 3-6 ay içinde azalarak geçmesini / vücudunuzun adapte olmasını bekleriz. ağrılar şiddetlenirse veya düzelme olmazsa ameliyatınızı yapan cerrahla görüşmenizi öneririm. saygılarımla...

✍ Hocam bende makatımda bi meme oluştu hemoroid dendi doktora gittim doxium 1000 mg procto gly. Krem ve anestol pomad verdi 1.5 hafta oldu kullanalı kanama 1 2 defa cok az gördüm ilaçlardan sonra hiç olmadı ama meme hala duruyor nohut tanesi gibi bazen çok rahat oluyorum sanki hiç bişe yokmuş gibi bazende felaket bir yanma oluyor ve kaşıntı hocam bide 2 sene önce bende makat çatlağı vardı hala var makat yastıklarım dan bir tanesi ayrık dışarıda duruyor ama herhangi bi sıkıntısı bana olmadı ilaçlarımı kullandıktan sonra hatta 2 güne geçti diyebilirim sadece estetik olarak düzgün durmuyor ben suan gerek duymadım bir şey yaptırmaya ama hemoroid im için herhangi bi öneriniz var mı deniz suyu iyi gelir mi Hocam ?

☞☞☞ Tarif ettiğiniz kadarıyla tromboze (pıhtılı) bir dış basurunuz olabilir. makat çatlağı (anal fissür) eşlik edebilir, ancak basurdan farklı bir durumdur. elinize gelen şişlik sarkma yapan bir iç basur da olabilir (evre 3?), şayet öyle ile bir müdahale gündeme gelebilir. ideal bir muayene ve tedavi için proktoloji ile ilgilenen bir genel cerraha başvurmanızı öneririm. saygılarımla...

✍ Hocam saygılar daha evvel karın ağrısı şikayetiyle size yazmıştık. kolonoskopi yaptık maalesef kolon kanseri teşhisi kondu cekum bölgesinde siz nerede vazifelisiniz size nasıl muayene olabiliriz?

☞☞☞ Çok geçmiş olsun. ben istanbul’da çalışıyorum, Acıbadem Bakırköy hastanesindeyim.

✍ Fissür mü hemoroid mi başka bir şey mi Sayın hocam yaş 43 erkek. Boy 180 kilo 96. 2 ay önce İshal oldum bir günde geçti ancak daha sonra makatta yanma oldu bir sürü krem sıcak oturma banyosu vesaire birçok şey kullandım birçok doktora gittim Hatta rektoskopi bile yaptırdım çok önemli bir şey olmadığını söylediler rektoskopi sonucunda anal girimde küçük bir fissür birinci evre iç hemoroid denildi. Normal Pomad kremleri verdiler 3.4 günde geçer dediler. kaşıntım geçti. Hiçbir zaman cam çiziği çıkar gibi dışkılama kabızlığım olmadı her sabah dışkımı normal yapabiliyorum dışkılama sonrasında yanma hiç olmuyor. Kanama da hiç yok. Sayın hocam Sıkıntılarım şu şekilde--> Sabah 8'de evden çıkıyorum 4.5 saat hiçbir sıkıntım olmuyor. Sonra yanma hızı ve çok hafif bir kaşıntı oluyor makatımın üst alt yan taraflarında Gezici bir durum. Geçen hafta cildiye doktoruna gittim dışarıdan her şey normal gözüküyor dedi. Iki defa kan tahlili ve gaita tahlili yaptırdım hepsi normal. Sayın hocam bu ne olabilir nasıl bir tedavi yapmalıyım?

☞☞☞ Anlattıklarınız hemoroid (basur) ile uyumlu duruyor, fissür iyileşmiş olabilir. proktoloji ile ilgilenen bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

✍ Merhaba.Kıl dönmesi olmamak için, önlem almak için kuyruk sokumu bölgesinde ne gibi önlemler alabiliriz ? Kıl dönmesi problemim yok ama her erkek gibi kuyruk sokumu ve makat bölgem kıllı ve bu kılları tüy dökücü kremle bu zamana kadar hiç almadım, 26 yaşındayım. Buradaki kılların doğal olarak durması mı gerekir yoksa düzenli tüy dökücü kremle alınmalı mıdır ? Sormak istediğim bunlar .

☞☞☞ Kıl dönmesi sadece kıl miktarındaki artıştan kaynaklanmıyor. kalça yapısının içe dönük ve çıkık olması da önemli bir etmen. kıl dönmesi küçük delikler şeklinde başlar, bu aşamada kılların temizlenmesi yararlı olabilir. herhangi bir bulgusu yoksa kılların alınması ek bir koruma sağlamıyor.

✍ Merhaba hocam. Bende sürekli bir yellenme ve ıkınma hissi oluyor. Evde iken rahatım ama dışarıda otobüste ve okulda otururken bu his geliyor ve beni çok rahatsız ediyor. Bunun sebebi ne olabilir? Uzun süredir bu sıkıntıyı yaşıyorum. Teşekkürler şimdiden..

☞☞☞ Basurunuz (hemoroid) olabilir, şiştiği zamanlarda makatta dolgunluk yaparak bu hislere yol açabilir. saygılarımla

✍ Öncelikle iyi günler Emre Bey. Benim sormak istediğim soru şu; Ben yaklaşık 7 aydır kalın bağırsaklarımdan yana sıkıntı çekiyorum. Bağırsaklarım iki üç günde bir sürekli kanıyor. Bu kanamadan dolayı kan hapı kullanıyorum. Ayrıca 3 kez bağırsak tıkanması olduğunu düşündüğüm bir durum yaşadım ve yeşil ile sarı renk arası bir sıvı istifra ettim. Bağırsak hareketlerini düzenlemesi için kuru kayısı, kuru erik, kuru incir, kefir, süt kısacası aklıma ne gelirse kullandım. Fakat iki gün iyi sonra tekrar kötü oluyor. Bu anlattıklarım hangi hastalığın belirtisi olabilir? Endişelenmeli miyim? Sorumu cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

☞☞☞  Öncelikle geçmiş olsun. yaşınız ve tariflediğiniz bulgular ilk planda benim aklıma iltihabi bağırsak hastalıklarını getiriyor. kanama her yaşta ayrıntılı tetkik edilmesi gereken bir durumdur. kalın bağırsaklarınızın bir kolonoskopi tetkiki ile incelenmesi uygun olacaktır. iltihabi bağırsak hastalıklarını da dikkate almak gerektiğinden bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanızı öneririm. saygılarımla...

✍ Merhaba Hocam; Babamın sağda büyük, solda küçük olmak üzere iki adet kasık fıtığı mevcut.Kendisinin yaşı 73, kilosu 70. Doktoru sadece sağdaki büyük olan fıtık için ve açık ameliyat demiş.Bir sebep belirtmemiş.Tıbben her iki fıtık aynı anda ameliyat edilemez mi? ...Neden bu şekilde uygun görülmüş olabilir? ...Malum ilerleyen yaşıyla gelecekte diğer fıtık ameliyatı riskli olmaz mı?...Son olarak kapalı ameliyat ideali değilmidir bu yaşlar için? Saygılar, iyi çalışmalar Hocam.

☞☞☞   Her hekimin kendi alışık olduğu bir tekniği vardır. laparoskopi için babanızın eğer kalp/akciğer hastalığı gibi eşlik eden bir engeli yok ise yaş tek başına engel değildir. açık / kapalı ameliyat tekniklerinin fıtık cerrahisinde yapılan çalışmalarda bariz bir üstünlüğü gösterilmemiştir ve eşdeğer kabul edilebilirler. öncelikle babanızı muayene etmek ve anlattıklarınızı değerlendirmek uygun olacaktır. benim bireysel tercihim hastanın engelleyici bir tıbbi rahatsızlığı yok ise lapaskopik (kapalı) yöntemle iki taraflı fıtık cerrahisinden yana olur, ancak açık ameliyatı tercih eden ve iyi netice alan bir çok doktorumuz da vardır. saygılarımla

✍ Ben makatta apse ameliyatı oldum ve her gün sabah akşam batıkonlu sıcak suyla bakım yapıyorum açılan yaraya parmak sokup iltihaplanmasını önlemeye çalışıyorum ama arada tuvalete gittiğimde iltihap aktığını görüyorum temizlerken bu normal midir birde bu temizliği ne zamana kadar yapmalıyım ve genel olarak hangi sebzeleri yemeliyim ve mesela bulgur domates peynir bunlardan da uzak durmalı mıyım?

☞☞☞  Makat abselerinin yeri ve boyutuna göre tedavi şekli ve süreci farklıdır. tariflediğinize göre büyük ve kompleks bir abse boşaltılmış olmalı. bahsettiğiniz bakımı yara boşluğu kapanana dek yapmakta fayda var. iltihap iyileşme sürecinde akabilir, ancak proktoloji ile ilgilenen bir genel cerrah tarafından düzenli kontrol edilmesinde fayda var. kompleks abse boşluklarının kapanması 1-2 ay sürebilir. ayrıca abse tamamen boşaltılsa bile hastaların yaklaşık yarısında 6 ay içinde fistül gelişebilir. geçmiş olsun...

✍ Peki hocam fistülün gelişmemesi için ne yapmam lazım yemeyle içmeyle veya soğuk sıcakla bir alakası var mı? Kendimi ne şekilde bakıp korumalıyım ve bunun gelişip gelişmediğini nasıl anlarım?

☞☞☞  Fistül sizin yaptıklarınızla ilişkili değildir, oluşacaksa engelleyemezsiniz. makatın kenarında küçük bir delikten akıntı şeklinde kendini gösterir.

✍ Hocam merhaba ben 21 yaşındayım bende genel cerrah muayenesi sonrası hemoroid başlangıcı teşhisi konuldu çünkü makattan kan gelmesi ve doğduğumdan beri neredeyse kabız olmak gibi sorunlarım sonucu hemoroid olduğunu öğrendim fitil kullandım ve şuan da da bi nitrogliserin krem ve x-ben isimli bir hap kullanıyorum ancak bu sabah tuvaletimi yaptığım da biraz katı olarak yaptım ama çok zorlanmadan diski üstüne öyle kan tarzı bir şey gördüm minik minik 3 tane acaba domates kabuğu da olabilir mi diye de düşündüm açıkçası ama hocam şunu sormak istiyorum bu eğer kan ise hemoroid den bulaşma olasiligi var mıdır yoksa kötü bir şey mi kanser gibi gerçekten çok korkuyorum onun dışında karin ağrım vs. yok iyiyi gayet ailemde kanser öyküsü de yok cevabınızı bekliyorum Hocam .

☞☞☞  Yaşınız ve aile öykünüz ön planda kanseri akla getirmiyor. kullandığınız krem hemoroid haricinde anal fissür (makat çatlağı) düşündürüyor. proktoloji alanında deneyimli bir genel cerrah tarafından muayenenizin tekrarlanmasında fayda var. kanama odağı muayene esnasında görülmez ise bir rektosigmoidoskopi veya kolonoskopi saptanan bulgulara istinaden istenebilir. saygılarımla...

✍ Hocam iyi günler 21 yaşında bekarım.Yıllar önce uzun süren kabızlık yaşadım nöbetçi meme var gittiğim bir hekim rektosel olabileceğini söyledi. Şimdi eskisi kadar kabızlık yaşamasam da bazen parmakla dışkılıyorum. Dışkılama sırasında vajinadaki bombeleşmenin başka sebebi olabilir mi? Bu yaşta rektosel görülebilir mi?

☞☞☞  Rektosel, vajen ile rektum (son bağırsak) arasındaki bağ dokularda zayıflama neticesinde oluşur. dışkılama esnasında vajende oluşan bombelik tanıda önemli bir bulgudur. parmakla yardım etmeniz bu bulguyu destekliyor. ayrıntılı bir muayene ve uygun bir görüntüleme (defekografi) ile detaylı tetkik edilmesinde fayda var. tıkanmış dışkılama (obstrüktif defekasyon) dediğimiz tabloya yönelik incelemelerin yapılması doğru tanıya götürecektir.

✍ Makat bölgemde ağrı olmamasına rağmen bazı zamanlar büyük tuvaletimi yaptığımda peçeteye kan bulaşıyor, herhangi bir kan damlama durumu yok. Büyük tuvalete gün 3-4 kere bazen 5 kere çıkıyorum, kabızlık çekmedim ancak bazen karnımda bi gaz dolaşma hissi oluşuyor ve ishal gibi dışkılama yapıyorum ardından ertesi gün normal seyrinde devam ediyor. Demir eksikliği anemim var. Endişe etmemi gerektirecek bir durum var mı?

☞☞☞   Anlattıklarınız makat bölgesinin ayrıntılı bir muayene edilmesi gerektiğine işaret ediyor. makat çatlağı ve hemoroid (basur) açısından inceleme gerekir. yaşınızı belirtmemişsiniz, eğer 40 yaşın altında iseniz rektosigmoidoskopi, üzerinde iseniz kolonoskopi çekimi muayene bulgularınız değerlendirildikten sonra uygun olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP