Blog

Hemoroid

HEMOROİD

Makatta ağrı, kaşıntı ve ilerleyen dönemlerde dışkılama sırasında görülen kanamalar… Bu ve daha fazlası yakınmaların sebebinin hemoroid olabileceği ihtimali hastalarımızın sık sık karşılaştığı durumdur.

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroid, makat çevresindeki toplardamarların gevşemesi ve dışa doğru sarkmasıyla oluşan bir hastalıktır. İki çeşit şeklinde karşımıza çıkan hemoroid, kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Pek çok kişinin çekinip doktora başvurmadığı durumlarda hemoroid ilerleyici olabilmektedir ve ilerleyici hemoroidlerde yakınmalar daha da artacaktır.  Dolayısıyla hemoroid tedavisinin geciktirilmemesi kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.

Hemoroid sorununuzda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Yaşam değişiklikleri, dışkılama alışkanlıklarının farklılaşması, stres, sağlıksız ve düzensiz beslenme gibi etkenler hemoroidi tetiklediğinden dolayı hemoroid, toplumun en az yarısında görülen bir problem haline gelmiştir.

Peki hemoroid oluşumunu tetikleyen durumlar nelerdir?

Öncelikle ıkınma gibi basınç yaratan eylemler anüs ve rektumda bulunan damarlara baskı yapar ve sonucunda hemoroid ile karşılaşırız. Zorlama ve basınç yaratan kilo alımı, kabızlıktan kaynaklı dışkıyı çıkarabilmek için fazla zorlama, uzun süreli ishal, genetik yatkınlık, acı ve baharatlı gıdaların tüketimi, lif oranı düşük beslenme düzeni, yaşam tarzı değişiklikleri ve yaşlanma hemoroidi tetikleyici unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Makatınızda geçmeyen bir ağrı var ve bunun ne olduğunu bilmiyorsunuz… Hemoroid olabileceğini düşündünüz mü? O halde hemoroid belirtilerine bakalım…

Hemoroid, 4 evrede kendini gösteren proktolojik bir rahatsızlıktır. Hemoroidin her evresi bir önceki evredeki belirtilerini sürdürür. Belirtilerine bakacak olursak;

Anüs bölgesinde ele gelen şişlik,

Dışkılama sırasında kanama veya ilerleyen hemoroid evresinde çamaşırda görülen kan lekeleri,

Anüs bölgesinde kaşıntı,

Akıntı ve ıslaklık hissi,

Ağrı ve acı hissi,

hemoroid belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Bu gibi şikayetler ile başvuran hastalarımızda öncelikli olarak hasta öyküsü ve muayene ilk basamak yaklaşımdır. Hemoroid olduğunu düşünülen ancak anal fissür, fistül gibi durumlar da benzer belirtiler gösterebilmektedir. Dolayısıyla hastadan aldığımız bilgiler ve muayene ve tetkik sırasındaki bulgular bizler için yol göstericidir.

Hemoroidiniz var peki ne yapmalısınız? Tedavisi nasıl olur?

Öncelikle belirtmeliyim ki hemoroidin tedavisi, hastalığın seviyesine göre farklılık göstermektedir. Her kişiye aynı tedavi yöntemini maalesef ki kullanamıyoruz. Hemoroidin erken evresinde tanı koyduğumuzda hastalarımıza önerilerimiz; yaşam tarzı değişiklikleri, bol sıvı tüketimi, diyet, ağrı kesiciler, steroid içeren fitil ve kremlerdir. İlerleyen hemoroidlerde, cerrahi tedaviler bizlere yüz güldürücü sonuçlar vermekte ve hastalarımız eski sağlığına kavuşabilmektedir. Tabi ki burada dikkat etmemiz gereken nokta cerrahi girişimler sonrası beslenme düzenimize ve su tüketimimize dikkat etmek olmalıdır.

Çok ağrım var dayanamıyorum evde ne yapabilirim diyen hastalarımız için ‘’oturma banyosu’’ denilen sıcak su banyosunu önermekteyim. Ağrılı şikayetlerinizde yapacağınız sıcak uygulamalar hemoroidinizin rahatlamasına ve böylelikle ağrının bir nebze de olsa hafiflemesine yardımcı olacaktır.